Zadzwoń do nas

Dziś jest środa 24 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Ćwierćwiecze Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Uroczysta liturgia w bielskiej katedrze z udziałem biskupów oraz koncert chóru złożyły się 25 marca na obchody ćwierćwiecza powstania diecezji bielsko-żywieckiej. W homilii ordynariusz bp Roman Pindel zaapelował, by dostrzec w Kościele bielsko-żywieckim zamiar Boży i jednocześnie zobaczyć i podjąć stojące przed nim nowe wyzwania. W uroczystościach odbywających się w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej wziął udział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Ordynariusz bielsko-żywiecki w homilii nawiązał do historii początków chrześcijaństwa, gdy około 50 roku przybył do Efezu apostoł Paweł w towarzystwie Pryscylli i Akwili. Duchowny zwrócił uwagę na szereg analogii, jakie tamto wydarzenie ma w stosunku do historii początków diecezji bielsko-żywieckiej. „Przed 25 laty do Bielska-Białej przybywał następca apostołów bp Tadeusz Rakoczy, przybywał ze słowem Apostoła, bo jako swoje zawołanie biskupie przybrał frazę z Listu do Efezjan ‘In aedificationem Corporis Christi’ (Ku budowaniu Ciała Chrystusowego). Te właśnie słowa o celu, jakim jest budowanie Ciała Chrystusa, Kościoła, stanowią równocześnie zachętę dla wszystkich tworzących kiedykolwiek diecezję bielsko-żywiecką. To zachęta do wzrastania w zdolności i w chęci budowania wspólnoty wiary” – podkreślił, przypominając, że Paweł w Efezie głosił Ewangelię do słuchaczy pogańskiego i żydowskiego świata, pragnąc zrodzić przez chrzest i wiarę nowych wyznawców. Zaznaczył, że od początku istnienia wspólnoty w Efezie istniały napięcia i różnice. Biskup przypomniał, że bp Rakoczy, gdy ćwierć wieku temu przybywał tworzyć struktury nowej diecezji, zastał tu nie tylko wiernych wyznania rzymskokatolickiego, ale także ewangelików i protestantów innych denominacji oraz członków miejscowej gminy żydowskiej. Hierarcha zwrócił uwagę na to, jak bardzo pasował do ówczesnej sytuacji powstającej diecezji bielsko-żywieckiej, złożonej z wiernych z terenów archidiecezji krakowskiej i katowickiej, tekst Apostoła skierowany do Efezjan: „Tak więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, lecz jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga”.

Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 25 marca 1992 roku – z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej – utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Równocześnie papież mianował biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji – księdza prałata Tadeusza Rakoczego. Biskupem pomocniczym papież mianował biskupa Janusza Zimniaka. Po przejściu hierarchy na emeryturę posługę tę pełni bp Piotr Greger, mianowany 22 października 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Jego święcenia biskupie odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej – 27 listopada 2011 roku.

W dniu 16 listopada 2013 roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego, mianując nowym ordynariuszem ks. prof. dr. hab. Romana Pindla, wówczas rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

6 stycznia 2014 roku w bielskiej katedrze odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej i ingresu nowego ordynariusza diecezji. 7 stycznia w kaplicy Kurii w Bielsku-Białej bp Pindel kanonicznie objął rządy w diecezji.

Na terenie diecezji, obejmującym powierzchnię ok. 3 tys. km kw., mieszka ok. 800 tys. mieszkańców, w tym prawie 90 proc. katolików oraz ok. 80 tys. osób innego wyznania.

Źródło: Robert Karp, www.diecezja.bielsko.pl


Facebook
Poleć stronę