Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 29 marca 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
II Konferencja Kobiet na Żywiecczyźnie

II Konferencja Kobiet na Żywiecczyźnie organizowana jest przez grupę nieformalną Kobiety na Żywiecczyźnie pod hasłem „Nie daj się!”. Włączamy się w ten sposób w kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć – międzynarodową inicjatywę, organizowaną przez Center for Women’s Global Leadership, poświęconą wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Dlaczego akurat 26 listopada? Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Koordynatorką polskiej edycji Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć jest Fundacja Autonomia.

***

PANEL I: NIE DAJ SIĘ PRZEMOCY! – z udziałem ekspertek z doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet oraz przedstawicielek i przedstawicieli instytucji pomocowych. Panel będzie okazją, by porozmawiać o mitach na temat przemocy wobec kobiet i jej kontekście kulturowo-społecznym, a także przywołać dane i statystyki dotyczące skali przemocy. Przemoc wobec kobiet to jeden z najważniejszych problemów społecznych w Polsce i na świecie – według różnych danych wśród osób doświadczających przemocy kobiety stanowią ok. 97 %. Odpowiemy sobie również na pytania, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przemoc w swoim otoczeniu.

Moderatorka: Marzena Kocurek; współpracuje z organizacjami pozarządowymi w obszarze komunikacji i promocji. Obecnie związana z Fundacją Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej oraz Stowarzyszeniem Montaż. Edukatorka i trenerka, prowadzi warsztaty z zakresu edukacji medialnej i profilaktyki.

Ekspertki:

asp. szt. Monika Chojnacka-Malec – specjalista Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji i w Żywcu. Zajmuje się profilaktyką społeczną.

Alina Kula – współzałożycielka i członkini Zarządu Fundacji Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej. Trenerka WenDo – metody asertywności i samoobrony dla kobiet. Feministka, działaczka organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Od lat zaangażowana w działania związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Dorota Lenarczyk – sędzia Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Żywcu

asp. szt.Dariusz Pałgan – kierownik rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

asp. szt. Mirosława Piątek – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

podinspektor Krzysztof Suchański – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Renata Szczepańska – psycholożka, specjalistka z dziedziny wiktymologii, konsultantka w zakresie współpracy organizacji pozarządowych z sektorem finansów publicznych, pracowniczka samorządowa z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Autorka Programu Przeciwdziałania Przemocy „DOŚĆ PRZEMOCY” (nagrodzonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i UNDP w 1997 roku).

Fundacja Pozytywnych Zmian to istniejąca od 2012 roku organizacja antyprzemocowa i strażnicza. Jej celem jest społeczeństwo wolne od przemocy, oparte na równości kobiet i mężczyzn oraz 2

 

świadome swoich praw. Fundacja zajmuje się monitoringiem instytucji publicznych pod kątem przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, a zwłaszcza podejmowanymi przez nie działaniami pomocowymi oraz pracą sądów w tym zakresie. Świadczy również darmowe porady prawne dla osób doświadczających przemocy. W ramach działań profilaktycznych organizuje m.in. obozy rockowe dla dziewczyn i kobiet.

***

PANEL II – NIE DAJ SIĘ RAKOWI! - W czasie trwania panelu „Nie daj się rakowi” porozmawiamy o konwencjonalnych i niekonwencjonalnych sposobach zapobiegania chorobom nowotworowym. W pierwszej części o profilaktyce opowie dr Janina Miodońska. W drugiej części panelu o mniej konwencjonalnych metodach porozmawiamy z Pauliną Oździńską, która opowie o swoich doświadczeniach związanych z walką z chorobą. Spróbujemy przekonać, że jednym ze sposobów zabiegania chorobom nowotworowym może być zdrowa dieta. Udowodnimy również że zdrowe gotowanie może być szybkie i smaczne.

Moderatorka: dr Liliana Wójtowicz, Spółdzielnia Socjalna Śliwkowa Lipowa; dr Nauk o Ziemi w zakresie geografii, adiunkt w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Założycielka Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej oraz Wioski Tematycznej Śliwkowa Lipowa. Prezes Spółdzielni Socjalnej Śliwkowa Lipowa i Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej. Od lat organizuje warsztaty rękodzielnicze i kulinarne na terenie gminy Lipowa, ostatnio swoje kulinarne zainteresowania przeniosła do spółdzielczej kuchni.

Ekspertki:

dr Janina Miodońska - dr nauk medycznych, specjalista ginekolog – położnik, posiada także specjalizacje z onkologii oraz balneologii. Prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Żywcu.

Paulina Oździńska "Polka". Z wykształcenia pedagożka, z zamiłowania beauty coach. Stylistka, projektantka, właścicielka firmy By Polka z profesjonalnym doradztwem. Polka to szalona optymistka, która stoczyła walkę z rakiem. Dzięki temu odnalazła kolejną pasję jaką są naturalne metody leczenia, zdrowe żywienie i zdrowy tryb życia. Swoim przykładem pomaga innym przejść przez chorobę. Paulina przede wszystkim kocha życie i swoich Bliskich... i docenia każdy dzień życia.

Żywiecki Klub Amazonek działający od 2012 roku, formalnie zarejestrowany rok później, zrzeszający kobiety z całej Żywiecczyzny, leczone z powodu zdiagnozowanego raka piersi. Siedziba znajduje się w klubie "Śrubka" przy ul. Grunwaldzkiej 13 w Żywcu-Sporyszu.

Spółdzielnia Socjalna Śliwkowa Lipowa - podmiot ekonomii społecznej założony w maju 2016 przez Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej i Ochotniczą Straż Pożarną w Lipowej. Spółdzielnia prowadzi wioskę tematyczną Śliwkowa Lipowa, w ramach której organizuje warsztaty i wycieczki dla grup turystycznych. Spółdzielnia prowadzi również punkt gastronomiczny w Lipowej.

***

Konferencję organizuje grupa nieformalna Kobiety na Żywiecczyźnie

(szukajcie nas na Facebooku!)

kontakt: kobietynazywiecczyznie@gmail.com, tel. 509 832 941 lub 790 638 123

Zapraszamy!

Facebook
Poleć stronę