Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Jubileusz „Ziemi Żywieckiej” - piątek, 5 sierpnia, godz. 18.00

Już w najbliższy piątek, 5 sierpnia swój jubileusz obchodzić będzie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”. W tym roku mija dokładnie 45 lat, od kiedy zespół ten (wówczas pod inną nazwą) pojawił się na estradach Polski i świata. Jubileusz ten jest w tym roku oficjalnym początkiem Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, który potrwa aż przez 10 dni.

Koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” rozpocznie się w piątek, o godz. 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem.

koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia zespołu ZIEMIA ŻYWIECKA 

MAŁA ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca 
KAROLINKA z Londynu 
DREVÁR z Krásna nad Kisucą - SŁOWACJA 
CORAZÓN DE JALISCO z Guadalajary - MEKSYK 
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca

Wstęp na to wydarzenie, jak i na wszystkie pozostałe imprezy Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu jest bezpłatny.

„ZIEMIA ŻYWIECKA” - Zespół Pieśni i Tańca jest godnym reprezentantem popularyzującym wartości kultury regionu, poprzez prezentację niepowtarzalnego piękna obrzędów, strojów, pieśni i tańca, starając się zachować ich tradycyjną formę przystosowaną do prezentacji scenicznych i opracowaną artystycznie.


Zespół powstał w 1971 roku przy Żywieckiej Fabryce Sprzętu Szpitalnego "Famed" i taką też początkowo nosił nazwę. Po pierwszym roku ciężkiej pracy grupa prezentowała już widowisko oparte na bogatym folklorze Mieszczan Żywieckich, a dwa lata później włączyła do swojego repertuaru program Górali Żywieckich.

W 1973 roku Zespół po raz pierwszy zaprezentował ten program na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. W roku 1975 następuje zmiana opiekuna Zespołu Pieśni i Tańca "Famed", a wraz z tym faktem  zmiana nazwy na "Sędzioły".

Bogaty repertuar, na wysokim poziomie artystycznym otworzył zespołowi drogę do występów nie tylko w rodzinnym mieście, ale także na terenie całego kraju i za granicą - w Czechosłowacji, NRD, Bułgarii i Francji. 

Przełom lat 70-tych i 80-tych obfitował w liczne nagrody, wśród których najistotniejsze to: "Złote Serce" na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu - 1980 r., "Złota Ciupaga" Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 1981r. 

W styczniu 1982 roku patronat nad Zespołem obejmuje Żywiecki Ośrodek Kultury, z czym wiąże się kolejna zmiana nazwy. Od tego czasu do chwili obecnej Zespół nosi zobowiązującą, ale w pełni zasłużoną nazwę "ZIEMIA ŻYWIECKA".

Przez okres wielu lat działalność "Ziemi Żywieckiej" znaczona była i jest nagrodami najwyższych stopni na różnorodnych festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół zyskał sobie ogromną sympatię mieszkańców Żywca i regionu, koncerty stały się nieodzownym elementem ważnych uroczystości lokalnych, nierozerwalnym atrybutem życia kulturalnego. Programy "Ziemi Żywieckiej" i ich fragmenty były wielokrotnie emitowane na falach licznych rozgłośni radiowych oraz w programach wielu stacji i ośrodków telewizyjnych. Nagrano kasety z kolędami i pastorałkami oraz programami: Mieszczan i Górali Żywieckich.

"ZIEMIA ŻYWIECKA" to Zespół typowo amatorski. Tworzą go: dorośli, młodzież i dzieci, poświęcając swój wolny czas i energię na zaspokajanie artystycznych zamiłowań. To jedna wielka rodzina, gdzie skojarzyło się wiele małżeńskich par oraz nawiązało się wiele trwałych przyjaźni. Taniec i śpiew oraz zamiłowanie do folkloru stanowi ich wspólną pasję. Ludzie ci z rzadko spotykaną troską pielęgnują i popularyzują dawne zwyczaje, umiejętnie łącząc autentyzm programów ze scenicznym rozmachem. 

Ta ciężka i żmudna praca, przynosi wysokie oceny ze strony wybitnych fachowców oraz entuzjastyczne, pełne serdeczności przyjęcie przez publiczność, zafascynowaną nie tylko temperamentem z jakim żywieccy artyści tańczą hajduka, krakowiaka czy oberka, ale również bogactwem strojów i zwyczajów Mieszczan Żywieckich. To trudne dzieło kultywowania tradycji ludowych zostało zwieńczone nagrodą, wysoce notowaną w świecie folklorystycznym - nagrodą im. Oskara Kolberga otrzymaną w roku 1993.

Obecnie Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Żywiecka" posiada również w  swoim repertuarze programy oparte na folklorze innych regionów kraju oraz tańce narodowe.

Zespół koncertował w całej Polsce, odwiedził cztery kontynenty, ponad dwadzieścia państw świata - pełniąc rolę ambasadora Kultury Polskiej, zdobył niezliczoną ilość nagród i wyróżnień. "Ziemia Żywiecka" za swoją działalność artystyczną otrzymała liczne dyplomy, listy gratulacyjne oraz medale: za zasługi dla Miasta Żywca, za zasługi dla województwa bielskiego i śląskiego, Towarzystwa "Polonia", miasta Ołomuniec, Vittel, Blanzy, Annemasse, Tulle, Drezna, San Saverino Marco i Salonik. Od roku 2004 Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca "Ziemia Żywiecka" działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury oraz Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora.

Facebook
Poleć stronę