Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 26 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Medale Pamiątkowe Miasta Żywca wręczone

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta, trzy osoby zostały nagrodzone Medalem Pamiątkowym Miasta Żywca. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali panowie: Stanisław Biernat, Hubert Gach i Tadeusz Kalfas. Pierwszy z nich to wieloletni Dyrektor Naczelny firmy ALPLA Poland, dwaj pozostali to z kolei twórcy renowacji zabytkowej kapliczki przy ulicy Świętokrzyskiej w Żywcu.

W uzasadnieniu dla przyznania Medalu Pamiątkowego dla Stanisława Biernata napisano: Pan Stanisław Biernat jest wieloletnim Dyrektorem Naczelnym firmy ALPLA Polska w Żywcu. Jego wkład w rozwój tej firmy jest nie do przecenienia. To dzięki jego pasji i zaangażowaniu przedsiębiorstwo stało się liderem na rynku branży rozlewniczej, a wyroby ALPLI znajdują nabywców w Polsce i poza granicami. Od momentu ekspansji firmy ALPLA na terenie Europy wschodniej (Węgry, Polska, Republika Czeska, Rosja) aktywnie uczestniczy w rozwoju lokalnej gospodarki Miasta Żywca. Szanowany przez współpracowników, zawsze doceniany przez społeczność lokalną. 

W trakcie wręczania Medalu, burmistrz Żywca podkreślił, że firma ALPA jest pozytywnym przykładem przedsiębiorstwa, które nigdy nie zalegało miastu należnych pieniędzy za podatki, a wielokrotnie wspierała wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych organizowanych w mieście.

Wniosek o nadanie Medalu Pamiątkowego dla Huberta Gacha i Tadeusza Kalfasa złożył radny Rady Miejskiej w Żywcu Maciej Gibas, podkreślając ciężką, społeczną pracę obu nagrodzonych.

W uzasadnieniu wniosków  o nadanie medalu napisano: „Pan Hubert Gach z własnej inicjatywy podjął się konserwacji zabytkowej figurki kamiennej z 1703 roku znajdującej się przy ulicy Świętokrzyskiej naprzeciwko Drukarni Akcydensowej. Wszystkie prace zarówno transportowe do własnego warsztatu jak i zabiegi konserwatorskie oraz powtórne posadowienie rzeźby na nowym fundamencie wykonał własnym kosztem angażując do tego również członków swojej rodziny. Koszt całości tych prac należy o szacować na kwotę 6000,zł. Prace te odbywały się zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym prze właściwe służby ochrony zabytków i pod nadzorem uprawnionego konserwatora. W ramach pracy inżynierskiej na studiach w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, kierunek Architektura i urbanistyka opracował projekt koncepcyjny lodowiska przy ul. Tetmajera. Jest zaangażowany w działalność żywieckiego Towarzystwa Promocji Talentów "Dla Sztuki" sprawującego opiekę nad uzdolnioną młodzieżą i organizującego z jej udziałem koncerty muzyki klasycznej w Miejskim Centrum Kultury, na Starym Zamku oraz w kościołach na terenie Żywiecczyzny

Tadeusz Kalfas z wyróżnieniem ukończył studia na ASP w Krakowie w 1999 roku. Po studiach podjął pracę w wyuczonym zawodzie w Zespole Konserwatorskim. Uczestnicząc w pracach tego zespołu zdobywał stosowne doświadczenie biorąc udział w pracach przy odnowie polichromii w bazylice w Leżajsku, a następnie zabiegów konserwatorskich w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, to jest  w głównej kaplicy Matki Boskiej, kaplicy Niepokalanego Poczęcia oraz stalli w nawie głównej. Specjalizuje się w konserwacji i renowacji rzeźb kamiennych i drewnianych. Od 5 lat prowadzi działalność w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki na terenie Żywiecczyzny.  W kościele Św. Katarzyny w Cięcinie wykonał renowację czterech ołtarzy oraz ambony. Jego dziełem jest odnowienie pięknych renesansowych portali przy bocznych wejściach do żywieckiej konkatedry oraz XVIII-wiecznego ołtarza w kaplicy Ogrojca. Na cmentarzu przy kościele Św. Marka dokonał renowacji figury Św. Józefa oraz nagrobka rodziny Nowotarskich. Aktualnie prowadzi prace konserwatorskie organów w kościele Przemienienia Pańskiego. Nadzorował i społecznie wspomagał prace przy konserwacji figurki kamiennej z 1703 roku przy ul. Świętokrzyskiej. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Katowicach przedłożył program prac mających na celu renowację neogotyckiej kaplicy grobowej ks. Czapeli, najpiękniejszego tego rodzaju zabytku na cmentarzu u Św. Marka”.


Facebook
Poleć stronę