Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 28 marca 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej

Strukturę administracyjną Subregionu Południowego stanowią trzy powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko Biała. Podpisane zostało „Porozumienie o współpracy w sprawie realizacji Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”.

 

Alokacja środków została rozdysponowana na poszczególne Gminy wchodzące w skład Subregionu Południowego.

 

W ramach RIT Miasto Żywiec będzie realizowało następujące projekty za kwotę: 24.053.688,94 zł  przy 15 % wkładzie własnym tj. 3.608.053,33.

 

 

 

1.    „Budowa nowego przedszkola w Żywcu”

 

Celem projektu jest zwiększenie stopnia upowszechnienia i dostępności do edukacji przedszkolnej w województwie śląskim,  budowa nowego integracyjnego przedszkola w Żywcu wraz z odpowiednim wyposażeniem, do którego uczęszczać będą dzieci zdrowe i niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Oprócz nauczania integracyjnego planowana jest indywidualna terapia wspomagająca rozwój dzieci a także innowacyjny program zajęć dla dzieci przedszkolnych.

W ramach projektu zakupione zostanie niezbędne wyposażenie umożliwiające zajęcia w budynku przedszkola, wybudowany zostanie także plac zabaw na potrzeby realizacji podstaw programowych.

 

Wartość całkowita: 6 355 470,59, dofinansowanie: 5 402 150,00.

 

 

 

2.    „Stworzenie zintegrowanego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z zakupem autobusów niskopodłogowych” .

 

Celem przedmiotowego projektu jest stworzenie sprawnego, zintegrowanego systemu transportu publicznego. Przedmiotowy projekt obejmuje zakup 7 nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich wraz z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej. Ponadto zaplanowano zakup 6 sztuk stojaków na rowery, które w ramach systemu parkingów rowerowych „Bike&Ride” umożliwią mieszkańcom i turystom przybywającym z obrzeży miasta na bezpieczne pozostawienie roweru przy przystanku autobusowym i kontynuowanie dalszej podróży środkami komunikacji zbiorowej.

 

Wartość całkowita 10 386 263,20  dofinansowanie 8 828 323,72

 

 

 

3.    „Program nowoczesnych form edukacji przedszkolnej celem wzmocnienia efektu budowy nowego integracyjnego przedszkola w Żywcu”.

 

     Projekt zakłada wzrost upowszechnienia edukacji przedszkolnej w regionie oraz zwiększenie odsetka dzieci objętych wysokiej jakości usługami wychowania przedszkolnego na terenie Żywca. Nastąpi poprawa jakości prowadzenia edukacji przedszkolnej i integracji poprzez wprowadzenie nowych form terapii w nowym, integracyjnym przedszkolu w Żywcu wraz z  zakupem odpowiednich, innowacyjnych sprzętów do  przeprowadzania terapii, przeprowadzenia szkoleń dla pracowników, zatrudnienia dodatkowego personelu oraz wprowadzeniem dodatkowych zajęć. Przedmiotowy projekt  stanowić będzie wzmocnienie efektu projektu „Budowy nowego, integracyjnego przedszkola w Żywcu”.

 

Wartość całkowita 3 063 829,51, dofinansowanie 2 604 255,09.

 

 

 

4.    „Zagospodarowanie  brzegów rzeki Koszarawa na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego.”

 

Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawa poprzez wykonanie ścieżki ekologicznej o długości ok. 5 km, ogólnodostępnego miejsca rekreacyjno – edukacyjnego z trzema wydzielonymi miejscami do wypoczynku i obcowania z naturą. W miejscu rekreacyjno – edukacyjnym planowane jest również przygotowanie dwóch zejść do wody. Pozwolą one na bezpieczne obserwowanie rzeki i poznawanie jej fauny i flory. Realizacja projektu pozwoli na przywrócenie cech wypoczynkowych brzegom rzeki Koszarawa i utworzenie z niej koryta ekologicznego, co przyczyni się do zwiększenia dostępności i atrakcyjności ekologicznej regionu i umożliwi korzystanie z aktywnego wypoczynku mieszkańcom oraz licznie przybywającym turystom. Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawa pozwoli na  przywrócenie różnorodności biologicznej i poszanowanie przyrody na tym obszarze. Specjalnie wydzielone miejsca, w których mogą gromadzić się i przebywać mieszkańcy i turyści pozwolą na ochronę przed degradacją tego terenu.

 

Wartość całkowita:  4.248.125,64,  dofinansowanie: 3 610 906,80.

Facebook
Poleć stronę