Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 26 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Miasto Żywiec i Forum Energii stworzą antysmogową mapę drogową

14 czerwca br. Miasto Żywiec i Forum Energii zawiązały współpracę w ramach której powstanie lokalna antysmogowa mapa drogowa.

Inicjatywa ma na celu zbadanie możliwości likwidacji smogu i ograniczenia emisji CO2 na poziomie lokalnym, wskazanie mechanizmów i działań wspierających transformację ciepłownictwa oraz utrzymanie kosztu ciepła w budżecie domowym na racjonalnym poziomie. Mapa drogowa wyznaczy priorytetowy katalog działań, ich harmonogramy, wskaże koszty oraz określi kluczowych interesariuszy lokalnych i regionalnych (instytucje, organizacje i biznes, społeczności), a co najważniejsze - pokaże przy jakich nakładach i kiedy jakość powietrza w Żywcu może się zmienić. 

Naszym marzeniem jest by Miasto Żywiec szybko zniknęło z listy najbardziej zanieczyszczonych miast  WHO. To ważne zarówno dla mieszkańców, turystów i inwestorów. Mapa drogowa może pomóc nam zorientować się gdzie w pierwszej kolejności ukierunkować swoje wysiłki i jakie zasoby zmobilizować. – mówi Burmistrz Miasta Żywiec Antoni Szlagor. 

Chcemy przenieść zaproponowane w naszej strategii dla ciepłownictwa rozwiązania na poziom lokalny  i w modelowy sposób pokazać kolejne i konkretne kroki prowadzące do poprawy efektywności energetycznej i zastąpienia paliw stałych innymi źródłami energii. To długi, ale nieuchronny proces  i cieszymy się, że Miasto Żywiec ma chęć i odwagę zmierzyć się z tymi wyzwaniami.  – mówi Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w Forum Energii. Współpraca w projekcie pozwoli zdefiniować kształt miksu ciepłowniczego oraz technologie jakie mogą być zastosowane lokalnie na rzecz wsparcia transformacji ciepłownictwa.

Do współpracy przy inicjatywie zaproszono m.in. ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Wyniki projektu będą znane w styczniu 2020 roku. 

Inicjatywa „Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca. Czyste powietrze poprzez czyste ciepło do 2030 roku”, jest realizowana w ramach projektu „Międzynarodowe Forum Współpracy  - Czyste ciepło" i finansowana przez Europejską Inicjatywę na rzecz Ochrony Klimatu – EUKI.


Facebook
Poleć stronę