Zadzwoń do nas

Dziś jest środa 24 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Polskie łuczniczki zdobyły złoty medal i tytuł halowych mistrzyń Europy seniorek

Wioleta Myszor, Natalia Leśniak i Maria Shkolna – łuczniczki z Żywca wróciły z Francji ze złotymi medalami.

W ogromnej hali widowiskowo-sportowej CPO małej miejscowości Vittel znanej jako francuskie miasto kongresowe odbyły się w dniach 7-12.03.2017r. Halowe Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów na rok 2017.

Największą sensację sprawiły polskie zawodniczki, które zajmując wcześniej po strzelaniu kwalifikacyjnym 4 miejsce zdobyły tytuł Halowych Mistrzyń Europy. Polki strzelały w składzie: Natalia Leśniak i Wioleta Myszor – Łucznik Żywiec oraz Karolina Farasiewicz – Obuwnik Prudnik.

Trenerem reprezentacji kobiet był Jan Lach, trener klubowy żywieckich zawodniczek.

Polki pokonały w ¼ finału Gruzinki wynikiem w setach 6 do 0pkt. następnie w ½ finału spotkały się z faworytkami zawodniczkami Rosji, które prowadziły po kwalifikacjach i są aktualnymi V-ce Mistrzyniami Olimpijskimi z Rio de Janeiro. Pojedynek był bardzo zacięty, wyrównany i jego losy ważyły się po każdej wystrzelonej strzale przez poszczególne zawodniczki. Każda zawodniczka w drużynie strzelała 2 strzały w każdym secie, czyli łącznie 6 strzał na odległość 18 metrów do 3 tarcz o średnicy „10” – 4cm. W pierwszym secie był remis 56 do 56pkt. nasze zawodniczki i Rosjanki strzeliły 2x 10pkt. i 4 strzały w 9pkt. W drugim secie Polki strzeliły 59pkt. – 5x10pkt. i 1x9pkt. a Rosjanki 58pkt. – 4x10pkt i 2x9pkt. Polki wygrywały więc 3 do 1pkt. a do zwycięstwa potrzebne jest zdobycie minimum 5 punktów. W 4 secie znowu był remis 57 do 57pkt. i wynik meczu 4 do 2pkt. dla Polek.

Decydował 5 set, w którym walka była niezwykle zacięta. Zaczynały strzelać 3 strzały Rosjanki i uzyskały 3x10pkt. w odpowiedzi Polki również strzeliły 3x10pkt. decydowały więc ostatnie 3 strzały w pojedynku. Polki i Rosjanki strzeliły po 29pkt. i remis 59 do 59pkt. dał zwycięstwo naszym zawodniczkom i przepustkę do finału, w którym przeciwnikiem zostały Francuzki, które również niespodziewanie pokonały faworyzowane Ukrainki wynikiem w setach 6 do 0pkt.

W sobotnie popołudnie o godzinie 16:05 odbył się pojedynek finałowy najważniejszy dla polskiej drużyny, w której startowały 2 żywczanki. Wydawało się przed meczem, że faworytkami będą Polki, ponieważ w drużynie występowały Leśniak i Myszor Halowe V-ce Mistrzynie Świata z Turcji z roku 2016. Po 2 setach prowadziły zdecydowanie Polki 4 do 0pkt. w 3 jednak secie przy ogromnym dopingu francuskiej publiczności Francuzki uzyskały rewelacyjną serię 59pkt. przy 56pkt. Polek. Wynik pojedynku 4 do 2pkt. dla naszych reprezentantek. W 4 secie Francuzki strzeliły 29pkt. a nasze zawodniczki 27pkt. w czwartej strzale Fracuzka strzeliła „10” i wynik pojedynku wisiał na włosku. Niestety następna Francuzka nie wytrzymała psychicznej presji publiczności i strzeliła „8” a 3 zawodniczka strzeliła tylko „7” co dawało ogromne szanse dla Polek na wygranie pojedynku. Wychodząca jako pierwsza Leśniak strzeliła „10”. Myszor także „10” i Farasiewicz przypieczętowała trafienie w „9” 2pkt. wygraną w tym secie oraz zwycięstwo w całym pojedynku.

W nagrodę za ogromny wysiłek i walkę do końca Polki stanęły na najwyższym podium słuchając i śpiewając mazurka dąbrowskiego wraz z pozostałą częścią polskiej reprezentacji.

Drugi złoty medal dla Polski zdobyła juniorka z Łucznika Żywiec – Maria Shkolna w konkurencji łuków bloczkowych w niedzielę o godzinie 9:20 pokonując w finale Rosjankę. 19 letnia zawodniczka prowadziła po kwalifikacjach i wygrała również w finale. Wcześniej pokonała w pojedynkach inną Rosjankę i 2 Estonki.

W konkurencji juniorek w łukach klasycznych Sylwia Zyzańska zajęła 6 miejsce indywidualnie, co nie było jej spełnieniem marzeń, gdyż w roku 2014 była brązową medalistką Halowych Mistrzostw Świata. Drużynowo Polki zajęły 4 miejsce przegrywając w pojedynku o brąz z zawodniczkami Wielkiej Brytanii. Oprócz Sylwii w drużynie strzelała Magdalena Śmiałkowska – Społem Łódź i Anna Tobolewska – Zryw Dobrcz. Drużyna juniorów zajęła również 4 miejsce przegrywając w pojedynku o brąz z Rosjanami. Skład drużyny: Oskar Kasprowski – Łucznik Żywiec, Marek Szafran – Społem Łódź, Andrzej Neścior – Agros Zamość.

Na żywieckim Rynku w środę w dniu 15.03.br o godzinie 12:30 odbędzie się uroczyste strzelanie 3 Mistrzyń Europy połączone z retransmisją na telebimie z Mistrzostw we Francji, z oprawą muzyczną i udziałem Władz miasta Żywca oraz młodzieży żywieckich szkół w celu promocji sportowego trybu życia wśród młodzieży.