Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 20 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej

W dniu 21 grudnia br. w Urzędzie Miasta Żywca odbyło się spotkanie otwierające prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji dla Miasta Żywca do roku 2022.

Na wsparcie działań związanych z wdrożeniem projektu: Aktualizacja Lokalnego Planu Rewitalizacji Miasta Żywca do roku 2022 wraz z rozwojem mechanizmów partycypacji społecznej miasto Żywiec uzyskało środki z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Podczas spotkania zaprezentowano nowe podejście do procesów rewitalizacyjnych, zgodne z wymogami ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. 2015 poz. 1777), ukierunkowane na rozwiązywanie problemów społecznych, a nie jak dotychczas na rewitalizację obszarów poprzemysłowych. 

Przedstawione zostały ponadto ciekawe przykłady dobrych praktyk, związanych z wdrażaniem lokalnych planów rewitalizacji w miastach oraz pomysły dotyczące działań partycypacyjnych, angażujących mieszkańców, przedsiębiorców czy też organizacje pozarządowe w procesy rewitalizacji.

 Na zakończenie poruszono jeden z najbardziej istotnych problemów rewitalizacyjnych, jakim jest starzejące się społeczeństwo, wymagające działań dostosowawczych w zakresie infrastruktury miasta, zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego czy też oferty spędzania czasu wolnego. 

Po prezentacjach tematycznych rozpoczęła się dyskusja, w której wzięli udział eksperci:

dr Tomasz Szulc, Politechnika Śląska w Gliwicach

dr Marcin Czyż, Urząd Miasta w Gliwicach

dr Sonia Rzeczkowska, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” w Katowicach

Mateusz Góra, Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Inteligentnego Rozwoju w Będzinie

W zadawanych pytaniach poruszono m.in. problem opieki nad seniorami, możliwości pozyskiwania funduszy unijnych na projekty rewitalizacyjne, zaangażowanie przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych w proces rewitalizacji.  


Załączniki:

Facebook
Poleć stronę