Aktualności Historia biblioteki Co to jest INTERREG III ? Współpraca Realizacja Projektu Schemat organizacyjny Galeria Dane kontaktowe Przydatne strony Strona główna
Strona główna

       Współpraca pomiędzy Żywiecką Biblioteką Samorządową a Kysucką Kniżnicą w Cadcy

 

Październik 1992

Dyrektor Okresnej Kniznicy w Cadcy Pan Mirosław Golis odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Żywcu i zapoznał się z jej działalnością. Zaprosił bibliotekarzy z Żywca do odwiedzenia biblioteki w Cadcy.

Listopad 1992 rok

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej z Żywca odwiedzili bibliotekę w Cadcy, gdzie mieli możliwość zapoznania się z jej działalnością.

27 listopada 1992 roku podpisano umowę o współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną w Żywcu a Okresną Kniznicą w  Cadcy.

Styczeń 1993 rok

Rewizyta delegacji z Cadcy w czasie trwania imprezy „Żywieckie  Gody”

Listopad 1993 rok

Miejska Biblioteka  Publiczna w Żywcu otrzymuje w darze od Kniżnicy w Cadcy książki. Są to pięknie ilustrowane wydawnictwa dla dzieci, wydawnictwa encyklopedyczne oraz publikacje regionalne. Książki te zostały zaprezentowane  czytelnikom biblioteki na zorganizowanej wystawie książek słowackich w żywieckiej bibliotece 

Grudzień 1993 rok

22 grudnia o godzinie 13 na granicy ze Słowacją Zwardoń Myto – Skalite, na drodze przy granicznym szlabanie, skauci słowaccy oraz dyrektor biblioteki w Cadcy Pan Mirosław Golis, przekazali dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żywcu Helenie Kupczak oraz polskim harcerzom Ogień z Betlejem.

Betlejemskie światło , przekazywane jako światło pokoju, jedności i pojednania, odpalone przy żłóbku  w Bazylice Narodzenia Pańskiego dotarło do Żywca po raz pierwszy.

Znicz betlejemski płonął na żywieckim Rynku, każdy mieszkaniec mógł sobie odpalić i zabrać do domu betlejemskie światło, które harcerze zanieśli do szpitala czy Domu Dziecka.

W przekazaniu Ognia z Betlejem przy granicznym szlabanie uczestniczył poseł Ziemi Żywieckiej Pan Grzegorz Figura.

Maj 1995 rok

Delegacja z Biblioteki w Cadcy  bierze udział w uroczystościach jubileuszowych 50-lecia powojennej  działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żywcu

Sierpień 1995 rok

Pobyt delegacji z Cadcy w żywieckiej bibliotece.Podczas spotkania omówiono sprawy dotyczące organizacji i zarządzania kulturą – w tym bibliotek (struktury organizacyjne, finansowanie placówek, zadania)

Na pamiątkę pobytu biblioteka otrzymała reprodukcję fotografii ze zbiorów Mirosława Golisa, która zamieszczona była w nr 3  czasopisma  społeczno-kulturalnego dotyczącego Żywiecczyzny pt „GRONIE” w 1938 roku.

Czerwiec 1996 rok

W dniach 7-9 czerwca 1996 roku, w ramach organizowanych na Słowacji Dniach Kultury Polskiej, żywiecka biblioteka zorganizowała w bibliotece w Cadcy  WYSTAWĘ POLSKIEJ KSIĄŻKI               

W dniu 7 czerwca w Kysuckiej Kniznicy w Cadcy odbyło się kolokwium o biblioteczno-informacyjnych służbach  obu bibliotek.

Czerwiec 1999 rok

W ramach obchodzonych w Żywcu DNI SŁOWACKICH W POLSCE – REGION ŻYWIEC, w bibliotece w Żywcu zorganizowano wystawę książki słowackiej

Czerwiec 2000

Udział delegacji słowackiej biblioteki  w uroczystościach  jubileuszowych  55 lecia działalności powojennej Żywieckiej Biblioteki Samorządowej w Żywcu

3 czerwca w związku ze zmianą dyrektora biblioteki w Cadcy ( dyrektor Mirosław Golis odszedł na emeryturę a obowiązki dyrektora Okresnej Kniżnicy w Cadcy przejęła Janka Mudrikowa) ponownie w Żywcu podpisano umowę o współpracy i wymianie kulturalnej.

Fundamentalnym przedmiotem tej umowy jest wymiana doświadczeń z pracy bibliotecznej pomiędzy bibliotekami.

Październik 2000

Rewizyta bibliotekarzy z Żywca w Cadcy i podpisanie umowy

Kwiecień  2003 rok

Udział dyrektora Żywieckiej Biblioteki Samorządowej w uroczystościach jubileuszowych Kysuckiej Kniznicy w Cadcy.

Rok 2004

W  programie współpracy przygranicznej PHARE CBC SR/PL , Żywiecka Biblioteka Samorządowa była polskim partnerem w  zgłoszonym przez Kysucką Kniznicę w Cadcy projekcie pod hasłem „ INFORMACNY MOST DO GLOBALNEJ INFORMACNEJ SPOLOCNOSTI”

Marzec 2005 rok

Podpisanie UMOWY PARTNERSKIEJ , pomiędzy Urzędem Miejskim w Żywcu a Kysucką Kniznicą w Cadcy,  w ramach realizacji projektu pt :”Ochrona dziedzictwa kulturowego miasta Żywca – płaszczyzną rozwoju współpracy pomiędzy Biblioteką Samorządową w Żywcu i Kysucką Kniznicą w Cadcy”.

Projekt realizowany jest przez Urząd Miejski w Żywcu w ramach Programu Operacyjnego;

Program Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III Polska – Republika Słowacka:

Priorytet 2. Rozwój społeczno-gospodarczy - Działanie 2.2.Ochrona dziedzictwa naturalnego i kulturowego

Umowa partnerska stanowi  załącznik do opisanego programu.

Wrzesień 2005

Przyjazd delegacji słowackiej z biblioteki w Cadcy na organizowane w żywieckiej bibliotece  seminarium na temat „Omówienie projektu pt OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ŻYWCA – PŁASZCZYZNĄ ROZWOJU WSPÓŁPRACY POMIĘDZY ŻYWIECKĄ BIBLIOTEKĄ SAMORZĄDOWĄ I KYSUCKĄ KNIZNICĄ W CADCY”.

Przedmiotowy projekt dotyczy rozszerzenia współpracy w obszarze edukacji wielokulturowej pomiędzy Gminą Żywiec – ŻYWIECKĄ BIBLIOTEKĄ SAMORZĄDOWĄ a KYSUCKĄ KNIZNICĄ W CADCY, z jednoczesnym działaniem na rzecz ochrony unikalnych zasobów  kulturowych regionu w postaci XVIII wiecznego budynku zabytkowego, zlokalizowanego w Żywcu przy ulicy Kościuszki 5 , do którego po zrewitalizowaniu będzie przeniesiona biblioteka samorządowa.

Projekt przyczyni się także do zachowania tożsamości lokalnej oraz dziedzictwa kulturowego terenu polsko-słowackiego pogranicza dla przyszłych pokoleń i służy edukacji wielokulturowej, która będzie realizowana poprzez:

  1. rozszerzenie księgozbioru książki słowackiej

  2. organizowanie lekcji bibliotecznych dotyczących wiedzy o Słowacji i Kysucach

  3. utworzenie Punktu Informacji o Słowacji

  4. wymianie informacji o ciekawych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych,

co rozszerzy dotychczasowy wymiar kontaktów transgranicznych pomiędzy społecznościami lokalnymi Żywiecczyzny i Kysuc.

W ramach tego seminarium dyrektor żywieckiej biblioteki przedstawiła plany dotyczące remontu nowej siedziby biblioteki.

Delegacja słowacka wzięła także udział w promocji „Przewodnika po żywieckim szlaku atrakcji turystycznych – zapraszamy do Żywca”, który to przewodnik wydany został w ramach projektu pod tym samym tytułem w języku polskim i słowackim.

Wymieniono bibliografie opracowane przez biblioteki.

Marzec 2007           

Dyrektor  Zywieckiej Biblioteki Samorządowej  Helena Kupczak i Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Żywca Pani Jolanta Gruszka , przebywały w Cadcy w celu omówienia  dalszej realizacji projektu i przygotowania szkolenia na temat  technik  popularyzacji wiedzy o literaturze, historii i kulturze słowackiej oraz współpracy  obu bibliotek.

Uczestniczyły również w  obchodach Dnia Bibliotekarza zorganizowanego przez Kniżnice w Cadcy.

Żywiecka Biblioteka Samorządowa  jako partner z Polski, przystąpiła do międzynarodowego konkursu literacko-plastycznego zorganizowanego przez Kysucką Kniznice w Cadcy w ramach  programu „Granice nie są przeszkodą” – p.t. „Szukamy najpiękniejszej bajki i baśni”.

Kwiecień 2007

Kolejny pobyt w Cadcy w celu dalszych uzgodnień do projektu.

   
   

e-mail: Żywiecka Biblioteka Samorządowa

 
Tel.: 033 475 13 50