Porozumienie 2013-07-29

27 lipca w Ratuszu podpisane zostało porozumienie o partnerstwie pomiędzy miastem Żywcem a Opavą. Porozumienie podpisali: Prezydent Opawy - prof. Zdeněk Jirasek, Burmistrz Żywca - Antoni Szlagor, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żywcu - Krzysztof Greń. Obecny był Jan Bechter - Ambasador Republiki Czeskiej.W uroczystości uczestniczyła delegacja miasta partnerskiego Unterhaching. Porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w obecności samorządowców i parlamentarzystów. Do pierwszych spotkań na szczeblu obu samorządów doszło w ramach "Dni stołecznych" w czerwcu 2008r. w słowackim Liptovskim Mikulaszu. Żywiec i Opava współpracują przede wszystkim w dziedzinie kultury. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu od 2009 roku organizuje wraz z miastem Opava „Pastorałką Żywiecka". Jest to cykl imprez kultywujący, popularyzujący tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, Nowego Roku.

21 maja 2013 roku podczas sesji Rady Miejskiej żywieccy radni przyjęli uchwałę w sprawie współpracy z Miastem Opava w Republice Czeskiej, a teraz przyszedł czas na podpisanie oficjalnego porozumienia, które nastąpi właśnie 27 lipca. Bardzo dużą rolę w nawiązaniu wzajemnych stosunków pomiędzy miastami odgrywa ksiądz Mieczysław Augustynowicz. Kapłan pochodzi z Żywca ale od kilku lat jest właśnie proboszczem w jednej z parafii w Opavie. On właśnie po raz pierwszy zorganizował przyjazd czeskiego chóru na „Pastorałkę Żywiecką". Nie ma praktycznie inicjatywy pomiędzy Żywca a Opavą, w której ksiądz Mieczysław nie brałby udziału.Warto podkreślić, że oprócz współpracy kulturalnej rozwija się również wymiana w zakresie sportu, np. młodzieżowe drużyny z Żywca biorą udział w zawodach: piłkarskich, lekkoatletycznych, pływackich, organizowanych w czeskiej Opavie. Do pierwszych spotkań na szczeblu obu samorządów doszło w ramach "Dni stołecznych" w czerwcu 2008r. w słowackim Liptovskim Mikulaszu. Żywiec i Opava współpracują przede wszystkim w dziedzinie kultury. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu od 2009 roku organizuje wraz z miastem Opawa „Pastorałką Żywiecka". Jest to cykl imprez kultywujący, popularyzujący tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, Nowego Roku. 21 maja 2013 roku podczas sesji Rady Miejskiej żywieccy radni przyjęli uchwałę w sprawie współpracy z Miastem Opava w Republice Czeskiej, a teraz przyszedł czas na podpisanie oficjalnego porozumienia, które nastąpiło właśnie 27 lipca.

Bardzo dużą rolę w nawiązaniu wzajemnych stosunków pomiędzy miastami odgrywa ksiądz Mieczysław Augustynowicz. Kapłan pochodzi z Żywca ale od kilku lat jest właśnie proboszczem w jednej z parafii w Opavie. On właśnie po raz pierwszy zorganizował przyjazd czeskiego chóru na „Pastorałkę Żywiecką". Nie ma praktycznie inicjatywy pomiędzy Żywca a Opavą, w której ksiądz Mieczysław nie brałby udziału.

Warto podkreślić, że oprócz współpracy kulturalnej rozwija się również wymiana w zakresie sportu, np. młodzieżowe drużyny z Żywca biorą udział w zawodach: piłkarskich, pływackich, organizowanych w czeskiej Opavie.


Przemówienia Burmistrza Żywca.
powrót | do góry


Kamera 2 (Rynek)
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Dow. osobiste
PPKSMZKPKP
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej
Organizacje pozarządowe
Rachunek Bankowy
Przed wyborem ścieżki dalszego rozwoju i przyszłego zawodu
Zużyty sprzęt elektr.
Działy Zadzielskie - scalenie
Super Nowa
zywiecki 24
zywiecczyzna24.net
Eliminacja wykluczenia cyfrowego w Gminie Żywiec
Przebudowa amfiteatru
Budowa żywieckiej światłowodowej sieci szerokopasmowej
Rozszerzenie współpracy Koalicji Marek Ziem Górskich i Klastra Liptov
Tauron- Punkt Obsługi Klienta
Konsultacje projektu "Strategia Oświatowa Miasta Żywca na lata 2014-2020"
Informator o miejscach i możliwościach uzyskania pomocy oraz wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin.
Oświadczenie w sprawie Kolei Śląskich.
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
Nowa ustawa o zbiórkach publicznych
Wielka woda
Uroczystości pogrzebowe Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg
Prezydent RP Bronisław Komorowski w Żywcu
Tydzień Kultury Beskidzkiej
Poświęcenie pomnika Jana Pawła II
Żywieckie Gody
"Dni Żywca"
Bieg na Grojec
Marszałek Sejmu RP w Żywcu
Żywiec w obiektywie
Uroki Żywca
Pomnik Grunwaldzki
Mini zoo
"Pilsko" u Papieża
Kwaśnica
Stary Zamek
Park Żywiecki
Żywiec dla Żywca
Jubileusz LOprojekt i wykonanie: Tenit Internet

Internetowy Serwis Miejski zywiec.pl

Urząd Miejski w Żywcu

Zobacz:

zywiecczyzna.pl  rajcza.com.pl  radziechowy-wieprz.pl  czernichow.com.pl

milowka.com.pl  ujsoly.com.pl  lekawica.com.pl  wegierska-gorka.opg.pl