Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 kwietnia 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Trwają Dni Żywca

Dziś rozpoczęły się Dni Żywca. W trakcie uroczystej sesji  Rady Miejskiej dokonano wpisów do Złotej Księgi Miasta Żywca. Otrzymało je 15 osób i 5 instytucji. Przez dwa dni, w Żywcu dzieje się naprawdę sporo. Będzie można posłuchać koncertów i obejrzeć ciekawą wystawę.

 

Uroczysta Sesja

Jak co roku, Dni Żywca zainauguowała uroczysta Sesja Rady Miasta, w trakcie której w okolicznościowym przemówieniu wystąpił burmistrz Antoni Szlagor, który podziękował wszystkim osobom i instytucjom wspierającym rozwój miasta. Jak co roku dokonano wpisów do Złotej Księgi Miasta Żywca.

Nagrodzeni

Do Złotej Księgi Miasta Żywca zostali w tym roku wpisani:

  1. Buican Daniela –  długoletni pracownik ZOZ w Żywcu; członek PTTK w Żywcu; członek TMZŻ. Prezes Sekcji „Resursy Mieszczańskiej”

  2. Hilbrycht Czesław – długoletni działacz w żywieckim Cechu Rzemiosł Różnych; w 1988 roku wyróżniony przez Ministra Kultury za opiekę nad zabytkami; w 2000 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Złotą Odznaką;

  3. Biernat Stanisław –  wieloletni Dyrektor Naczelny firmy ALPLA Poland,                                    

  4. Kupczak Stanisław – od 1974 roku działacz społeczny Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, wyróżniony m.in. Srebrną i Złotą Odznaką PZW oraz Srebrną Odznaką za Zasługi dla  Województwa Śląskiego ( 2010 rok)

  5. Gara Czesław – współpracuje z Muzeum Miejskim w Żywcu, udostępnia swoje zbiory i pamiątki po  żywieckich Habsburgach, udziela wywiadów i chętnie dzieli się wspomnieniami dotyczącymi pracy swojego ojca – Ludwika Gary

  6. Tomaszek Edward – trener sekcji podnoszenia ciężarów Towarzystwa Sportowego „Czarni Góral” Żywiec  

  7. Gawron Stefan – trener boksu Towarzystwa Sportowego „Czarni Góral” Żywiec 

  8. Kolstrung-Grajny Krystyna – wieloletni pracownik Muzeum Miejskiego; badaczka i popularyzatorka historii i kultury regionu żywieckiego ze szczególnym uwzględnieniem historii i tradycji Miasta Żywca;  autorka wielu wystaw i publikacji

  9. Wyrwalski Janusz – lekarz pediatra, specjalista chorób płuc, społecznik; aktywny członek Harcerskiego Ruchu Narodowego Głównej Kwatery ZHP; organizator warsztatów, wykładów o tematyce  prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży; od 2000 roku organizuje obozy zdrowotne dla dzieci chorych na schorzenia górnych dróg oddechowych; wspomaga realizację zadań w ramach Programu   Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu; organizuje bezpłatne badania, spirometryczne m.in. podczas TKB, z których korzystają zarówno mieszkańcy Żywca jak i turyści

10. Zembaczyńscy Franciszka i Stanisław – 60 rocznica ślubu,

11. Góralczyk Krzysztof – pełnomocnik rodziny żywieckich Habsburgów; od lat współpracuje z Muzeum Miejskim; konsultuje wydawnictwa i scenariusze wystaw związanych z tematyką habsburską

12. Czyżewski Kazimierz – przez 8 lat pełnił funkcję kierownika administracyjnego Muzeum Miejskiego

13. Biel Maria – 100 lat

14. ks. Mieczysław Augustynowicz - odegrał ogromną  rolę w nawiązaniu wzajemnych stosunków pomiędzy naszym miastem a Opavą.

INSTYTUCJE, KTÓRE ZOSTANĄ WPISANE DO ZŁOTEJ KSIĘGI MIASTA ŻYWCA W 2016 ROKU

  1. 1.       Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej, Filia w Żywcu- działa w Żywcu od 65 lat; oprócz swojej podstawowej działalności jest również  organizatorem  i inicjatorem wielu akcji promujących czytelnictwo
    1. 2.       Tygodnik „Kronika Beskidzka” – największy i najstarszy tygodnik na Podbeskidziu (60 lat); od 10 lat prowadzi osobny dział poświęcony Miastu Żywiec; jest stałym patronem Tygodnia Kultury Beskidzkiej
    2. 3.       Alpla Sp. z o.o. Opakowania z tworzyw sztucznych -  25 lat działalności firmy w Polsce
    3. 4.       Eurofirany B.B. Choczyńscy Sp.J. – 20 lat działalności firmy

WPISY OBLIGATORYJNE (MEDAL ZA ZASŁUGI DLA MIASTA ŻYWCA)

  1. 1.    Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu - W ubiegłym roku szkoła obchodziła jubileusz 70-lecia powstania.

 

Wystawa

 

Po uroczystej Sesji Rady Miasta, jej uczestnicy, mieszkańcy oraz turyści przebywający w Żywcu uczestniczyli w otwarciu wystawy „Stan Maurits. Przybysz z Antwerpii” w Muzeum Miejskim w Żywcu. Przybysz z Antwerpii. Stan Maurits (wł. Constant Wouters) jest Flamandem. W Stryszawie – Roztokach osiadł ostatecznie w 2011 roku. Tam, u podnóża Jałowca wiedziony miłością do gór i kobiety wybudował dom, warsztat i pracownię. Założył ogród i zasadził 150 drzewek. Kontemplując łagodne szczyty odzyskał spokój na tyle by wrócić do sztalugi, płótna, pędzla i farb. Stan Maurits jest artystą malarzem przybyłym w „nasze” góry z równinnej Niziny Flamandzkiej, z Antwerpii. Co pozostawił, a co zachował w swoim „odwrocie” od środowiska, w którym trwał 60 lat? Stan Maurits – będąc absolwentem Akademii, w której „studiował” malarstwo olejne pod kierunkiem prof. Gard Van Mechelen „obarczony” jest – w pewnym sensie – jej psychiczno – edukacyjnym dziedzictwem. Dodajmy, iż Artysta ukończył również techniczną Szkołę Architektury Wnętrz pod okiem prof. Franka Ivo van Damme – mistrza w dziedzinie grafiki użytkowej. Był też członkiem grupy „Magiczny realizm”. Na obrazy Stana Mauritsa możemy patrzeć dwojako. Możemy kontemplować je, czyli oglądać w sposób bezinteresowny, pozbawiony praktycznych oczekiwań. Możemy też wyobrazić sobie jak obrazy Stana zdjęte ze ścian, przeniesione na wolne powietrze stają się organicznym elementem natury, zlewają się z nią. W malarstwie Stana uderza spontaniczność skojarzeń, dostrzeganie ukrytych podobieństw pomiędzy pochodzącymi z różnych kultur mitami, symbolami, alegoriami. Twórca z powodzeniem wiąże ze sobą doświadczenie intelektualne ze zmysłowością i wzbudzonymi emocjami. Szuka intuicyjnie między nimi takich równoważników by symbole nie były jedynie ozdobnikiem obrazu. Spontaniczność, erudycja, refleksja i wrażliwość to te elementy, które składają się w sumie na światopoglądową ekspresję osobowości Artysty.

 

Piątkowy wieczór to czas koncertów na żywieckim Rynku. Zagrają: Miejska Orkiestra Dęta, Miejska Orkiestra Kameralna, Zespół Instrumentalny „Sonata” oraz gościnnie BBM Orchestra z Cieszyna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Sobotnie koncerty w amfiteatrze

W sobotę Dni Żywca przeniosą się do amfiteatru Pod Grojcem. Od 16.00 na najmłodszych czeka całe mnóstwo atrakcji. O godz.18.00 rozpoczną się koncerty żywieckich zespołów rockowych. Usłyszymy Outfly, Rusty Rain, Black Bee. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Strachy na Lachy. 

Strachy Na Lachy to formacja powołana przez Grabaża i Kozaka założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo z Inri oraz Mariusz Nalepa gitarzysta zespołu Na Górze.

W tym składzie, po dwóch próbach w Pile, jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze we wrześniu 2001 roku zagrali ponad dwugodzinny koncert w Legnicy. Wkrótce zmienili nazwę na Grabaż i Strachy Na Lachy.

W lutym 2003 roku Strachy podpisały kontrakt płytowy z SP Records, w efekcie czego, w pilskim Studio „Q”, pod okiem Toma Horna, powstała debiutancka płyta „Strachy Na Lachy. Z tej płyty największym przebojem jest piosenka Raissa, do dziś żelazny punkt każdego koncertu grupy. Do grupy dołączyli Kuzyn- perkusja oraz Anem – klawisze

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. W lutym i marcu 2005 roku SNL odbyły swoje najdłuższe tournee, grając 16 koncertów w całej Polsce.. Podobnie jak przy pierwszej płycie – Strachom w nagraniu albumu pomogło wielu zaproszonych gości – Tom Horn na klawiszach,Tomek Ziętek na trąbce czy Zbigniew Zamachowski, który mistrzowsko użyczył swego głosu Mędrcowi w „Pogrzebie Króla”. Jeden z gości sesji „PIŁA TANGO” –Arek Rejda od 3 września stał się siódmym członkiem strachowego kolektywu…Tego samego dnia Grabaż podejmuje decyzję o usunięciu swojej ksywki z nazwy grupy. Od tej pory prawidłowa i obowiązująca nazwa grupy brzmi: Strachy Na Lachy.

Końcem września zespół i SP Records ustaliły datę premiery „PT” na 7 listopada 2005 roku. Zapadła także decyzja, że pierwszym, ogniowym singlem z płyty będzie utwór „Dzień Dobry Kocham Cię”, do którego klip nakręcił szef SP Records Sławek Pietrzak. Utwór „Dzień dobry kocham cię” zajmuje drugie miejsce w ankiecie słuchaczy „Programu Alternatywnego”, jako przebój 2005 roku. Album „Piła Tango” jest wśród 5 najlepszych polskich płyt. W tym samym roku Grabaż zostaje nominowany do „Paszportu Polityki” oraz zostaje laureatem „Złotego Dzioba” wg Tygodnika Wprost za najlepsze teksty piosenek.

Wiosną 2006 roku zapada decyzja o podjęciu prac nad projektem „Kaczmarski” – zamierzeniem grupy jest próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów – Jacek Kaczmarski.

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Grabaż nazywa projekt „Zakazane piosenki”.

Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z „Zakazanymi piosenkami”.

W lipcu 2007 rokuszeregi SNL opuścił dotychczasowy klawiszowiec Anem.

Na przełomie sierpnia i września 2007 roku Strachy zaprezentowały swoje dwa, nowe projekty w wersjach koncertowych, podczas Festiwalu „Muzyka z oblężonego miasta” w Lubinie. Do projektu „Zakazane piosenki” SNL zaprosili:Renatę Przemyk, Spiętego, Gutka, Muńka Staszczyka, Tomka Kłaptocza i Tomka Budzyńskiego…

Płyta „Autor” odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.

Od kwietnia 2008 roku grupa tradycyjnie zaszyła się w zaciszach żeleźnickiego Studia Q by dokończyć w wersji płytowej projekt „Zakazane piosenki” Z programem Zakazane piosenki Strachy wystąpiły na Festiwalach w Węgorzewie i Jarocinie.

Pierwszym singlem wykrojonym z albumu została piosenka „Po prostu pastelowe” – Malarzy i Żołnierzy, do której Pitold i Radek Wysocki zrealizowali teledysk w całości z klocków Lego. Clip był nominowany do nagrody w kategorii najlepszy klip animowany na Yach Film Festiwal.

W listopadzie 2008 roku Grabaż, po blisko trzyletniej przerwie w tworzeniu własnych utworów napisał 11 nowych piosenek. Zajęło mu to całe dwa tygodnie… Jeden z utworów „doDekafonia” dał tytuł całej płycie.

1 czerwca 2009 roku grupa w żeleźnickim Studio Q rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu. Prace nad płytą przeciągnęły się do początku 2010 roku, co jest bezdyskusyjnym rekordem świata w kategorii „Jak szybko Strachy na Lachy nagrywają płytę”. Wśród zaproszonych gości pojawiła się Natalia Fiedorczuk, śpiewając w duecie z Grabażem „Dziewczynę o chłopięcych sutkach”.

Pierwszym singlem z „Dodekafonii” jest utwór „Żyję w kraju”, do którego klip nakręcili GuzikOwcy, czyli stała teledyskowa ekipa SnL. Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence byliśmy przekonani, że robimy singla tylko do internetu, więc tym większe było nasze zdziwenie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Eska Rock umieściła go na drugim miejscu wśród rockowych hitów 2009 roku, w Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodąMateusza za album Dodekafonia. W tym samym dniu w Studiu im Agnieszki Osieckiej zespół otrzymał za ten album platynową płytę.

W 2011 roku grupa występuje na Festiwalach: Rock in Arena, Odjazdy, Jarocin Festival. Jesienią SP Records wydaje „DEKADĘ” – jubileuszowe i składankowe wydawnictwo podsumowujące 10 lat istnienia kapeli. Nowa piosenka w tym zestawie, „Awangarda, jazz i podziemie” jest pierwszym sygnałem nowej płyty, którą zespół planuje wydać w 2013 roku. Końcem 2011 roku, w Łodzi, Strachy nagrywają swoje pierwsze DVD, którego premiera odbyła się w październiku 2012.

W tym samym czasie grupa wypuszcza singiel z piosenką „Mokotów”, utworem który ma promować również szóstą płytę Strachów „!TO!” W grudniu 2012 roku grupę opuszcza Arek Rejda (info na podstawie: http://strachynalachy.art.pl/biopress/).

Wstęp na sobotni koncert kosztuje 15 zł.  Bilety do nabycia w kasach amfiteatru.

Facebook
Poleć stronę