logo Profilaktyka i Rozwiazywanie Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii w Żywcu
ul.Jana 10 tel. 033-861-81-63, e-mail: alkohol@zywiec.pl
Profilaktyka uzaleznień
Akty prawne

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W ŻYWCU

Wyciąg z Załącznika nr 1

(uchwały  Nr LXIV/561/2006, Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 2 lutego 2006 r.)

Zadania: „Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz programu przeciwdziałania narkomanii w roku 2006 w Żywcu”

Rozdział I.

Działania profilaktyczne, informacyjne i edukacyjne, w szczegól­ności wśród młodzieży.

1.      Programy profilaktyki uzależnień realizowane w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich.

1.1.  Udział finansowy Gminy Żywiec w realizacji programów profilaktycznych w szkołach samorządowych i środowiskach organizujących młodzież oraz wyposażenia programów profilaktycznych w materiały pomocnicze do ich realizacji.

1.2.  Udział finansowy Gminy Żywiec w realizacji zadań ponad gminnych – powiatowych oraz wyposażenia w materiały pomocnicze do ich realizacji.

2.      Programy informacyjne i psychoedukacyjne dla rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów z elementami profilaktyki uzależnień.

2.1.    Udział finansowy Gminy Żywiec w realizacji programów psychoedukacyjnych (edukacja publiczna) dla rodziców, szkolenia nauczycieli i pedagogów w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych oraz wyposażenia programów psychoedukacyjnych w materiały pomocnicze do ich realizacji.

3.      Programy zajęć oraz imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych wśród dzieci i młodzieży promujące zdrowy styl życia.

3.1.  Prowadzenie profilaktyki edukacyjnej w oparciu o kółka zainteresowań, kluby środowiskowe w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności prowadzenie zajęć poza lekcyjnych w klubach środowiskowych i szkołach samorządowych.

3.2.  Udział finansowy Gminy Żywiec w realizacji działań profilaktycznych promujących zdrowy styl życia poprzez sportowe zajęcia pozalekcyjne, imprezy sportowe i turystyczne wśród dzieci oraz wyposażenia w materiały pomocnicze oraz sprzęt do zajęć umożliwiający ich realizację.

3.3.  Udział finansowy Gminy Żywiec w organizacji i realizacji działań profilaktyczno – wychowawczych: wypoczynek dzieci i młodzieży w czasie ferii i wakacji, integralna część programu opiekuńczo – wychowawczego prowadzonego w klubach środowiskowych i świetlicach szkolnych na terenie miasta Żywca.

4.      Edukacja publiczna w zakresie promocji zdrowego stylu życia, profilaktyki uzależnień oraz rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.

4.1.  Udział finansowy Gminy Żywiec w realizacji działań profilaktycznych promujących zdrowy styl życia poprzez publikacje, konferencje, imprezy edukacyjne o charakterze kulturalnym, imprezy sportowe i turystyczne oraz wyposażenia w materiały pomocnicze niezbędne do ich realizacji.

Zgodnie z założeniami uchwalonego programu określono zakres działania pod nazwą:

 

STRATEGIA PROFILAKTYKI W ŻYWCU

 

I. POZIOM PIERWSZY

został podzielony na dwa obszary działań;

1. PROGRAMY PROFILAKTYKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

            a) Programy rozwijające zdrowe sposoby aktywności

Programy promujące zdrowy styl życia, koncentrujące się na pozytywnych działaniach zmierzających do osiągania zdrowej tożsamości młodzieży.

Rozwijanie zdrowych sposobów aktywności intelektualnej, ruchowej: zajęć edukacyjnych, artystycznych, sportowych i turystycznych. /tzw. Kółka zainteresowań/.

            b) Programy rozwijające umiejętności psychologiczne

Programy rozwijające pozytywne aspekty psychiki dziecka, uczące prawidłowych relacji z innymi ludźmi, uczące jak radzić sobie ze stresem i nieprzyjemnymi emocjami, jak rozwiązywać konflikty i wzmac­niać poczucie własnej wartości.

            c) Programy profilaktyki uzależnień

Programy, oparte na rzetelnej i adekwatnej wiedzy o alkoholu i innych środkach psychoaktywnych dostosowanych do zdolności percepcyjnych ucznia programy umożliwiające zrozumienie istoty zachowań patologicznych, uczące umiejętności psychologicznych umożliwia­ją­cych obronę przed zjawiskami patologii.

2. PROGRAMY PROFILAKTYKI DLA DOROSŁYCH

            a) Programy rozwijające umiejętności wychowawcze nauczycieli

Programy doskonaleniaumiejętności wśród nauczycieli i wychowawców do samodzielnego i twórcze prowadzenia zajęć profilaktycznych i rozwojowych wśród uczniów i rodziców, edukacja w zakresie rozpoznawania zagrożeń i zjawisk patologicznych.

            b) Programy rozwijające umiejętności wychowawcze rodziców

Programy poszerzające umiejętności wychowa­wcze rodziców oraz wiedzę w zakresie rozpoznawania i ograniczania zagrożeń u dzieci, kształtowanie zdrowych wartości, zachowań i postaw dla swoich dzieci.

 

II. POZIOM DRUGI

WCZESNA IDENTYFIKACJA

ma na celu ujawnianie osób o najwyższym stopniu ryzyka wejścia w uzależnienie oraz pomoc w redukcji tego ryzyka

            a) Socjoterapia wśród dzieci i młodzieży

            b) Informacja i edukacja publiczna

            c) Młodzieżowe grupy wsparcia.

 

III. POZIOM TRZECI

znajdziesz: > przeciwdziałania alkoholizmowi

Profilaktyka uzaleznień
Przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii
Ogłoszenia
Baza adresowa
Wydarzenia - wiadomości - opinie
Archiwum