Aktualności Historia biblioteki Co to jest INTERREG III ? Współpraca Realizacja Projektu Schemat organizacyjny Galeria Dane kontaktowe Przydatne strony Strona główna
Strona główna

"Noc z Andersenem"  

"Noc z Andersenem" jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym z okazji urodzin H.Ch .Andersena. Biorą w nim udział biblioteki z różnych krajów, organizując w tym samym czasie nocne imprezy dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy Oddział dla Dzieci Żywieckiej Biblioteki Samorządowej włączył się w tę akcję. W żywieckiej Nocy z Andersenem wzięło udział 30 dzieci. Wielką atrakcją dla nich była możliwość nocowania w bibliotece, między regałami wypełnionymi książkami ,jedzenie kolacji i śniadania w miejscach gdzie dotąd było to zabronione. Impreza trwała od godz. 18:00 28 marca do godz. 8:00 29 marca br. O godz. 18:00 Biblioteczne Wróżki Libra i Errata witały dzieci, które ze śpiworami i karimatami niecierpliwie czekały na rozpoczęcie zabawy. Dzieci po rozlokowaniu w Oddziale dla Dzieci gdzie zaklepywały sobie miejsca między regalami, zostały przez Wróżki zaproszone do Informatorium. W czasie od 18:00 do 24:00 Bibliotekę odwiedziło wielu znakomitych gości. Jako pierwsi wkroczyli rycerze z Bractwa Rycerskiego, którzy od razu zdobyli serca dzieci. Fantastyczny pokaz walki, ciekawe opowieści o zbrojach rycerskich i zwyczajach dworskich zachwyciły uczestników Nocy z Andersenem. Po Bractwie Rycerskim z dziećmi spotkali się strażacy, którzy szalenie ciekawie opowiadali o swojej pracy i demonstrowali kombinezony ochronne zabezpieczające ich w czasie akcji gaśniczych. Bibliotekę odwiedził także Pan Burmistrz ze współpracownikami aby poczytać dzieciom baśnie Andersena. Wizytę przerwał ostry sygnał samochodu policyjnego, który podjechał pod drzwi biblioteki, a z którego wysiadł sam Pan H. Ch. Andersen odnaleziony przez policjantów żywieckich ku uciesze dzieci. Pan Andersen został przywitany oklaskami i wspaniałym wierszem. Policjanci, którzy odnaleźli bajkopisarza również włączali się do zabawy. Wspaniale opowiadali o swojej pracy, mówili o bezpieczeństwie na drogach, o zabezpieczaniu śladów . W tym czasie dotarła do biblioteki grupa dzieci, która tego samego dnia występowała w bibliotece w Cadcy z przedstawieniami P. Walerii Prochownik. Ok. godz. 23:00 Pani Dyrektor Helena Kupczak wraz z Andersenem i dziećmi posadzili przed Biblioteką drzewko upamiętniające tę wspaniałą noc. Około 24:00 rozpoczęło się mozolne przygotowanie do snu. Spanie między regałami okazało się tak atrakcyjne, że do godz. 2:00 nie wszystkie dzieci spały. Rano po zjedzeniu śniadania rodzice odbierali swoje zadowolone pociechy. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat nieulękłego, zaświadczający o przeżyciu wspaniałej zabawy. Impreza ta zorganizowana po raz pierwszy okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszystkie dzieci deklarowały chęć ponownego uczestnictwa w przyszłorocznej Nocy z Andersenem.

Żywiec 28.09.2007

PROJEKT  

„OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ŻYWCA – PŁASZCZYZNĄ WSPÓŁPRACY POMIĘDZY ŻYWIECKĄ BIBLIOTEKĄ SAMORZĄDOWĄ I KYSUCKĄ KNIZNICĄ W CADCY”

Rozpoczęta w styczniu 2006 roku realizacja projektu pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Żywca – płaszczyzną rozwoju współpracy pomiędzy Żywiecką Biblioteką Samorządową i Kysucką Kniznicą w Cadcy” dotyczącego odnowienia XVIII - wiecznego budynku tzw. Siejby, zlokalizowanego przy ul. Kościuszki 5 w Żywcu, do którego zostaje przeniesiona Żywiecka Biblioteka Samorządowa współpracująca od 2000 roku z Kysucką Kniznicą w Cadcy jest na ukończeniu. W ramach prac wykonany został generalny remont budynku obejmujący m.in. remont dachu i poddasza, podłóg i posadzek, odnowiona została elewacja, wymieniono wszystkie wewnętrzne instalacje. Przeprowadzono wewnętrzne prace remontowe i adaptacyjne.

Wykonana został ulotka promująca projekt, która został rozkolportowana wśród polskich i słowackich czytelników. Zakupiono również wyposażenie do Punktu Informacji o Słowacji oraz pomieszczenia w który odbywają się lekcje biblioteczne. Opracowano również stronę internetowa biblioteki, która będzie na bieżąco uzupełniana i aktualizowana. Zakupiona do dyspozycji turystów polskich publikacje prezentujące walory turystyczno-krajoznawcze, historyczne, czy kulturowe naszych przygranicznych sąsiadów. Wśród przewodników można znaleźć tak ciekawe pozycje jak „SŁOWACJA – 1001 POMYSŁÓW NA WEEKEND”, „SŁOWACJA – KARPACKIE SERCE EUROPY”, „ORAW I LIPTÓW. PO SŁONECZNEJ STRONIE TATR”, „NAJPIEKNIEJSZE ZAKĄTKI SŁOWACJI”, „GÓRY SŁOWACJI”, „SŁOWACKI KRAS” oraz mapy, słowniki – to tylko niektóre z zakupionych dotychczas 120 wydawnictw. Żywiecka Biblioteka Samorządowa wzbogaciła się też dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska – Republika Słowacka w nowoczesne ksero, faks i zestaw komputerowy ze skanerem. Urządzenia są dostępne dla czytelników i klientów Punktu Informacyjnego i mamy nadzieje, że znacznie ułatwią poznanie historii, kultury i walorów turystyczno - krajoznawczych Słowacji. Efektem zrealizowanego właśnie projektu będzie zwiększenie dostępności mieszkańców Żywiecczyzny do publikacji słowackich, które są nadal uzupełniane oraz do informacji o Słowacji w bibliotece i na stronie internetowej. Dzięki zaangażowaniu Kysuckiej Kniznicy w Cadcy zwiększyła się też możliwość zdobycia informacji o Polsce i o potencjale kulturalno-turystycznym Żywiecczyzny dla mieszkańców Kysuc, nastąpiła poprawa przepływu informacji pomiędzy Polska i Słowacją o imprezach kulturalnych i turystycznych. Organizowane szkolenie wpłynęły, na lepsze przygotowanie pracowników obu bibliotek do informowania o potencjale turystycznym polsko-słowackiego pogranicza, jak również na właściwą promocję projektu.

Dodatkowo Miasto Żywiec wyasygnowało kwotę 140 300,00 zł (brutto) na wyposażenia nowej siedziby w odpowiednie nowoczesne meble biblioteczne, spełniające wszystkie standardy. Biblioteka wzbogaci się także w nowoczesny sprzęt komputerowy / ok.10 zestawów/za kwotę 65 880,00 zł (brutto), z którego będą mogli korzystać nie tylko czytelnicy.

   
   

e-mail: Żywiecka Biblioteka Samorządowa

 
Tel.: 033 475 13 50